Peeling to chyba jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu szeroko rozumianej kosmetyki. Niektóre są na tyle inwazyjne, że zalicza się je nawet do dziedziny z pogranicza kosmetologii oraz medycyny estetycznej. Generalnie można wyróżnić kilka podstawowych odmian tego zabiegu, o których nieco szerzej napiszemy w poniższych fragmentach niniejszego poradnika.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że poszczególne rodzaje peelingów są uzależnione w dużej mierze od głębokości zabiegu. I tak można mówić o tradycyjnym peelingu kosmetycznym, który polega na usuwaniu warstwy rogowej naskórka, jak także tak zwanym peelingu powierzchownym a więc inaczej określanym, jako płytki. Wtedy mówimy o usuwaniu naskórka do warstwy brodawkowej skóry. Jeszcze czymś innym jest peeling średni, inaczej zwany średnio-głębokim, który polega na usuwaniu zmian do jeszcze wyżej położonej warstwy siateczkowej skóry. Na koniec najbardziej inwazyjna metoda – peeling głęboki, a więc likwidowanie zmian do warstwy środowej skóry.
Czymś innym jest natomiast podział peelingów ze względu na używaną metodę przeprowadzania samego zabiegu. I tak wyróżnia się peeling fizyczny, który jest elementem krioterapii czy też laseroterapii. Jest ona wykorzystywana po to, aby pozbyć się zrogowaciałego naskórka oraz zredukowania wchłanianej przez niego wilgoci. Ponadto fizyczny peeling pozwala także na łatwiejsze i sprawniejsze przeprowadzenie drenażu limfatycznego oraz przyspieszenie procesu produkcji kolagenu. Dodatkowo można mówić też o normalizacji funkcji komórek wytwarzających barwnik melaninę. Peelingi są nawet wskazane w celu działania przeciwzapalnego.
Czymś innym okazują się natomiast peelingi chemiczne, które z kolei należy podzielić na trzy główne kategorie – peelingi enzymatyczne, z zastosowaniem kwasów AGA, kwasu pirogronowego oraz trójjodooctowego. Są one wykorzystywane zwłaszcza wtedy, kiedy cera jest pokryta niedoskonałościami w postaci przeróżnych wyprysków. Na przykład znakomicie te zabiegi wpływają na buzie młode – pełne rozmaitych wyprysków trądzikowych oraz pozatykanych porów skórnych. Do zwalczenia kłopotów łojotokowych warte zastosowania są przede wszystkim następujące substancje chemiczne – kwas jabłkowy, cytrynowy, salicylowy, migdałowy, TCA, AHA, glikolowy, pirogronowy i fenolowy. Wszystkie one działają złuszczając oraz przeciwzapalnie. Dodatkowo należy też podkreślić, iz wymieniony powyżej kwas pirogronowy jest doskonały do usuwania przebarwień. Może zredukować w stosunkowo krótkim czasie, bo po zaledwie paru zabiegach, plamy soczewicowe, blizny potrądzikowe oraz piegi. Fenolowy kwas z kolei jest na chwilę obecną uznawany za peeling chemiczny zdecydowanie najgłębszy. Używa się go do usuwania rozstępów, blizn czy drobnych zmarszczek. Można też wymienić rozmaite kombinacje kwasowe – mieszanki wielorakich substancji, które dopiero w połączeniu likwidują wszelkie skórne niedoskonałości. Tak jest przykładowo z mocną mieszanką zwaną profesjonalnie Yellow Peel – polega ona na miksie kwasu retinolowego, fitowego, kojowego, askorbylu palmitynowego, wyciągu z rumianku oraz kwasu azelainowego. Jest do rewelacyjna metoda zwalczenia ostrego trądziku, przebarwień i mocnych zmarszczek.
Co do wspomnianej we wcześniejszej części tekstu odmianie peelingu enzymatycznego, należy stwierdzić, iż jest to metoda opierająca się na złuszczaniu naskórka poprzez użycie preparatów jakie posiadają w sobie rozmaite enzymy roślinne w tym zwłaszcza bromelainę oraz papainę. Są to zabiegu łagodne, wręcz nieodczuwalne dla skóry nawet bardzo wrażliwej. Można je stosować nawet we własnym zaciszy domowym. Ich celem jest usunięcie stopniowe martwych komórek skórnych oraz nawilżenie twarzy i jej oczyszczenie. Zalecany jest do skóry alergicznej, z pękającymi naczynkami gdy tarcie mechaniczne nie wchodzi w grę oraz w przypadku skóry przesuszonej. Specyfiki tej kategorii bardzo często uzyskuje się z papai oraz z ananasa. Pozwalają na większe wytwórstwo keratyny.
Kolejnym rodzajem peelingu są peelingi z kwasem pirogronowym. Używa się wtedy stężenia kwasu niższego niż pięćdziesiąt procent. Pozostawiamy taki preparat na skórze pacjenta nie dłużej niż maksymalnie dwie minuty. Często taki produkt na twarzy robi efekt zbielenia. Kwas jest dobrze znoszony przez pacjentów. Nie wywołuje żadnych skutków ubocznych poza rumieniem. Nie ma wszelkiego typu zmian pigmentacyjnych w odróżnieniu od zastosowania innych zabiegów, w tym nawet innych chemicznych peelingów. Jest to bardzo dobry sposób na zlikwidowanie powierzchownych blizn potrądzikowych oraz zaskórników. Spłyca również niewielkie zmarszczki oraz likwiduje powstałe przebarwienia. Sprzyja przy łojotokowym zapaleniu skóry, przyczyniając się do wyraźnego zmniejszenia dużych ropnych wyprysków. Jest skutecznym sposobem na trądzik różowaty.