Łóżko w salonie – za czy przeciw?

Urządzając zacisze domowego gniazdka wiele osób ma problem z tym, aby w odpowiedni sposób połączyć wszelkie go rodzaju przedmioty i elementy wyposażenia, bez których nie da się na co dzień komfortowo funkcjonować. Jednym z takich dylematów okazuje się między innymi aranżacja wnętrz salonów, która jest szczególnie problematyczna zwłaszcza w lokalach mieszkalnych usytuowanych w wysokich miejskich wieżowcach.

W takich blokowiskach niestety brakuje po prostu miejsca na to, aby każdemu wydzielić stosowną przestrzeń będącą tylko jego własnym kątem. Ponadto nie ma sposobności upchać wszystkich sprzętów i mebli, aby zachować przestronność urządzanego pomieszczenia. Wtedy domownikom pozostaje nic innego jak zrezygnować z aranżacji osobnej sypialni na rzecz pokoju dziecięcego czy gabinetu do pracy. Miejsce do spania urządzane jest natomiast w takich sytuacjach przede wszystkim w salonie. Pokój reprezentacyjny, jako że ma stanowić wizytówkę każdego domu jest zdecydowanie największy metrażowo. To sprawia, że tak czy inaczej zmuszeni jesteśmy przede wszystkim do tego, aby to w nim umiejscawiać łóżko. Pytanie tylko, jaki rodzaj tego mebla wybrać, aby spało nam się komfortowo.

Problematyczne jest zwłaszcza to czy postawić na sofę, komplet wypoczynkowy czy może na pospolite, tradycyjne łóżko. Rozwiązania jednego będącego optymalnym nie ma. Wszystko zależy przede wszystkim od takiego aspektu jak kształt wnętrza i jego dokładny wymiary. Nie ma co ukrywać, że to niestandardowego pomieszczenia nie będziemy za wszelką cenę upychali wielkiego, nieskładającego się łoża małżeńskiego, bowiem nie tylko zagraci to dostępną przestrzeń, co również sprawi, że wnętrze przestanie być estetyczne na tyle, aby nazywać je mianem pokoju wizytowego. W przypadku umieszczania łóżka w salonie, warto rozważyć opcje inwestycji w nowoczesne zestawy wypoczynkowe. Składają się one z kompletu takich samych wizualnie, zrobionych w jednym designie oraz w oparciu o tę samą kolorystykę i materiał , różnorakich części meblowych typu kanapa, fotel czy pufy. W wielu salonach meblowych nie ma najmniejszego kłopotu z tym, aby wybrać takie elementy z składające się na cały zestaw, które będą dla naszego wnętrza optymalne. Nie musimy na siłę zapychać pomieszczenia. Jeszcze jedna kwestia to natomiast wysoka jakość, która sprawia, że meble są bardzo solidne oraz trwałe. Nawet jeżeli wykorzystujemy je na co dzień, nie ma kłopotu z tym, że je zniszczymy czy uszkodzimy mechanicznie.

Zrezygnujmy natomiast z łóżka niewyposażonego w opcję składania, gdyż takie rozwiązanie do niczego nas nie prowadzi. Nie ma sensu decydowanie się na wielki mebel, który zagraci wnętrze oraz sprawi, że z charakteru estetycznego salonu reprezentacyjnego będzie niczym innym jak zwyczajną sypialnią czy pokojem roboczym. Wariantem najbardziej sprawdzającym się w praktyce okazują się wersalki albo sofy, które można rozkładać na noc oraz składać w ciągu dnia. Są one po pierwsze ogromnie komfortowe, zapewniając pełną wygodę, a po drugie praktyczne – przydadzą się i rewelacyjnie sprawdzą nawet w lokum stosunkowo niewielkim. Gdy odwiedzają nas goście, nic nie stoi na przeszkodzie w tym, aby takie łóżko zsunąć, pozostawiając miękką kanapkę nakrytą narzutą, na której goście będą mogli zasiąść. Jeżeli natomiast kładziemy się spać, wystarczy rozsunąć łóżko i wygodnie rozścielić pościel.

Łóżko i kanapa w jednym to brak dylematu, swoboda przemieszczania się po pomieszczeniu jak również wygoda codziennego użytkowania. Ponadto nie ma co ukrywać, że nie jesteśmy wtedy zmuszeni do poświęcania na rzecz organizacji sypialni zupełnie osobnego wnętrza, zatem zwyczajnie zaoszczędzamy wolną przestrzeń, co jest niesamowicie istotne w przypadku malutkich lokali mieszkalnych, w których za dużo miejsca nie ma nie tylko w pojedynczych pokojach, ale w ogóle. Jeszcze inna sprawa to to, że takie sofy składane i rozkładane są równie estetyczne co eleganckie zestawy mebli wypoczynkowych typowe dla pokojów reprezentacyjnych. Ich dodatkowa funkcja w żadnym stopniu nie umniejsza na ich estetyce. Jest to więc nic innego jak strzał w dziesiątkę w przypadku modelowania każdego typu mieszkań i domów, nawet wąskich kawalerek.